Comisia plătește României 2,25 miliarde EUR în cadrul programului NextGenerationEU
Astăzi, Comisia Europeană a plătit României 2,25 miliarde EUR sub formă de granturi, aceasta fiind cea de a patra plată din cadrul Mecanismului de redresare și reziliență (MRR).

Mecanismul de redresare și reziliență, elementul central al NextGenerationEU, este programul post-pandemie al Comisiei de sprijinire a redresării, a creșterii economice și a competitivității statelor membre.
Măsurile legate de această cerere de plată ameliorează gestionarea sustenabilă a pădurilor, contribuie la decarbonizarea sectoarelor transporturilor și energiei și îmbunătățesc administrația fiscală. De asemenea, ele sporesc sustenabilitatea, caracterul adecvat și echitatea sistemului public de pensii din România, modernizează infrastructura de asistență medicală și introducerea de echipamente medicale pentru prevenirea și controlul infecțiilor în spitalele publice și îmbunătățesc infrastructura socială pentru persoanele cu dizabilități. În cele din urmă, scopul lor este, de asemenea, de a consolida procesul decizional guvernamental, de a avansa digitalizarea, de a îmbunătăți eficiența sistemului de justiție, de a consolida lupta împotriva corupției și de a sprijini reforma generală a sistemului de învățământ.
Știrea completă este disponibilă pe site-ul Reprezentanței Comisiei Europene în România.



