Știri

Declarația președintei von der Leyen, alături de copreședinții Grupului special pentru siguranța copiilor în mediul online

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a prezentat raportul privind siguranța copiilor în mediul online, alături de copreședinții Grupului special privind siguranța copiilor în mediul online.

Comisia a publicat astăzi rezultatele celui mai recent sondaj Eurobarometru, care arată că europenii solicită acțiuni mai ferme în ceea ce privește siguranța copiilor în mediul online. Un comunicat de presă cu detalii suplimentare este acum disponibil online.

În declarația sa, președinta a spus următoarele:

„Acum câteva luni, am solicitat Grupului special privind siguranța copiilor în mediul online să analizeze acest aspect. Astăzi primim raportul.

Stimată doamnă doctor Melchior,

Stimate domnule profesor Fegert,

Doresc să vă mulțumesc, dumneavoastră și tuturor membrilor grupului special, pentru eforturile susținute pe care le-ați depus în ultimele luni și pentru profesionalismul de care ați dat dovadă. Astăzi ne prezentați dovezile pe care le așteptam. Grupul a examinat ceea ce eu consider a fi una dintre cele mai mari provocări cu care se confruntă guvernele în ziua de astăzi – cum să ne protejăm copiii în mediul online, cum să stabilim o nouă normă în viitorul mediu online.”

Declarația completă este disponibilă pe site-ul Reprezentanței Comisiei Europene în România.

Articole similare

Butonul înapoi la început