Regiunea Nord-Est își promovează potențialul investițional la MIPIM

O delegație din Regiunea Nord-Est a participat, în perioada 9-13 martie 2026, la MIPIM – The Global Urban Festival, unul dintre cele mai importante evenimente internaționale dedicate pieței imobiliare, dezvoltării urbane și investițiilor, desfășurat la Cannes, Franța.
Participarea Regiunii Nord-Est la MIPIM2026 a reunit reprezentanți ai administrației locale și ai mediului privat: Vasile Asandei, Director General al ADR Nord-Est, alături de colegi implicați în atragerea investițiilor în regiune, Costel Alexe, Președintele Consiliului Județean Iași, Cezar Ioja, Administrator public al județului Suceava, precum și investitori privați din Iași.
Pavilionul României a fost organizat de Asociatia Investitorilor de Real Estate din Romania (AREI), în parteneriat cu ASAP Communications, reprezentantul oficial al MIPIM pentru România, Grecia, Cipru și Malta, sub tema „Romania: Building on Heritage, Investing in the Future” – un spațiu dedicat promovării proiectelor strategice și potențialului investițional al țării. Acesta a oferit cadrul potrivit echipei din Regiunea Nord-Est de a prezenta oportunitățile de investiții și proiectele strategice ale regiunii. În acest context, reprezentanții regiunii au participat la întâlniri de lucru, sesiuni de networking și dezbateri tematice alături de investitori, dezvoltatori și experți din domeniul imobiliar și al dezvoltării urbane din întreaga lume, promovând potențialul economic și avantajele competitive ale Regiunii Nord-Est.
Știrea completă este disponibilă pe site-ul Agenției pentru Dezvoltare Regională Nord-Est.



